Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sv. Řehoř z Nareku

6. 6. 2015

Svátek: 27. února

Patron: Učitel církve

Řehoř se narodil někdy kolem roku 944 v Arménii. Byl synem biskupa Andzevatsika Khosrova (v raném středověku nebyl celibát povinný). Řehoř v brzkém dětství opustil rodinu a odešel do arménského kláštera v Nareku (klášter se dnes nachází na území východního Turecka). Na počátku 11. století Řehoř napsal tzv. Knihy nářků - jedná se o perlu arménské poezie. Zemřel zřejmě někdy kolem roku 1110 v Nareku. Legendy praví, že jednoho dne přišli do kláštera v Nareku vysocí církevní hodnostáři. Řehoř je musel obsluhovat. Připravil pečené ptáky, ale zapomněl, že je období půstu. Když Řehoř viděl rozčarovanost svých hostů, začal se modlit k Bohu a ten jej vyslyšel. Ptáci obživli a vyletěli oknem. 23. února 2015 jej katolický papež František prohlásil učitelem univerzální církve.

220px-grigor_narekatsi_1.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Pravda

(HAAS, 8. 6. 2015 18:52)

No jo, často člověk něco nového zjistí jen náhodou. :-D Akorát mi přijde docela vtipné, že vždy, když mi v poslední době píšeš na blog komentář, tam mám článek o hadech. :-D A díky za pochvalu článku.

Skvělé

(HAAS, 7. 6. 2015 19:44)

To jsem ani nevěděl, že jej papež prohlásil učitelem univerzální církve... :-D No jo, skutečnosti někdy člověku unikají... :-D